Hoppa till sidans innehåll
Foto: Jimmy Örestadstempot 2016

Resultat 2016


Hofvettempot 1 maj (Swe-cup)

(29 km, 1 km kortare än i fjol)
Klass Distans Placering Namn Tid Medelhastighet
H30 29 km 2:a Tobias Brohlin 41:24 42,0 km/h
H30 29 km 4:a Jimmy Karlsson 42:03 41,4 km/h
H50 29 km 2:a Stefan Stengård 41:24 42,0 km/h
H50 29 km 12:a Anders Carlestam 45:20 38,4 km/h

 

SMACK-tempot 30 april (Swe-cup)

Klass Distans Placering Namn Tid Medelhastighet
H30 30 km 2:a Tobias Brohlin 42:21,5 42,5 km/h
H30 30 km 3:a Jimmy Karlsson 42:28,1 42,4 km/h
H50 30 km 15:e Anders Carlestam 46:49,6 38,4 km/h
H55 30 km 6:a Tomas Dillman 48:36,9 37,0 km/h

 

Klippingracet XCO UCI C2 30 april (Swe-cup)

Klass Distans Placering Namn Tid Medelhastighet
P10-12 6,6 km 7:a Alvin Dahl 26:09 15,2 km/h

 

Fryksdalens 3-dagars 29 April - 1 Maj
Fullständiga resultat hittar ni här.

Klass Disciplin Distans Placering Namn Tid  
P13-14 Prolog  1km  2:a Harald Stålberg  5:39,8  
F15-16 Prolog  2,1km  2:a Ellen Stålberg  13:25,0  
P15-16 Prolog  2,1km  6:a Albin Stålberg  8:51,3  
P13-14 Tempo  9km  3:a Harald Stålberg  13:48,0  
F15-16 Tempo  9km  2:a Ellen Stålberg  13:34,5  
P15-16 Tempo  9km  3:a Albin Stålberg  11:11,6  
P13-14 Criterium  12,6km  2:a Harald Stålberg  25:50  
F15-16 Criterium  12,6km  2:a Ellen Stålberg  27:43  
P15-16 Criterium  21km  5:a Albin Stålberg  36:31  
P13-14 Linje  30km  2:a Harald Stålberg  56:24  
F15-16 Linje  30km  2:a Ellen Stålberg  58:41  
P15-16 Linje  45km  8:a Albin Stålberg  1:10:14  

 

Örestadstempot 23 April (Swe-cup)

Racerapport av Jimmy/H30.
Klass Distans Placering Namn Tid Medelhastighet
H30 30 km 2:a Jimmy Karlsson 42:19 42,5 km/h
H50 30 km 1:a Stefan Stengård 41:38 43,2 km/h
H50 30 km 12:a Anders Carlestam 47:28 37,9 km/h
H55 30 km 8:a Anders Salén  48:04 37,5 km/h
H55 30 km 10:a Tomas Dillman 48:37 37,1 km/h

 

Örestadsloppet 24 April (Swe-cup)
Racerapport av Jimmy/H30-H50

Klass Distans Placering Namn Tid Medelhastighet
H30 75,6 km 13:e Jimmy Karlsson 1:51:51 40,6 km/h
H50 75,6 km DNF Stefan Stengård   Punktering
H55 63 km DNF Anders Salén    Punktering
H55 63 km 5:a Tomas Dillman 1:38:15 38,5 km/h

 

Kinnekulleloppet 24 April..
Klass Distans Placering Namn Tid Medelhastighet
P13-14 29 km 3:a Harald Stålberg 1:01:31 29,1 km/h
F15-16 29 km 3:a Ellen Stålberg 1:03:36 27,8 km/h
P15-16 29 km 9:a Albin Stålberg 58:06 30,5 km/h
Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:26
Skribent: Jimmy Karlsson

 

  Träningsserien 2018  
  Nästa Deltävling:  
  Skavstalinjen   
  Tisdag 17/4 - 18:00  
     
  Klubbmästare 2017  
  Olafur Ragnarsson  
  Elin Tibblin  
     
  Årets Prestation 2017  
  Stefan Stengård  
     
  Årets Dainon 2017  
  Pierre Boorg  
     
  Träningsserien 2017  
  A - Fredrik Dahl  
  B - Gustav Johansson  
  C - Malin Karlsson  

 

Haag-Carlsson-Bil-Logo

Team Haga Cykel

Trobergs Tandvård



Postadress:
CK Dainon
Folkungavallen
61132 Nyköping

Besöksadress:
Folkungavallen
61132 Nyköping

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link